Nieruchomość – wynajmować czy kupić

29.06
2021

Każdy przedsiębiorca prowadzący własny biznes na pewno chociaż raz stanął przed dylematem, czy wynajmować nieruchomość w ramach działalności gospodarczej, czy może zdecydować się na kupno odpowiedniego budynku. Zakup nieruchomości to poważna decyzja, którą warto dokładnie przemyśleć. Jednak w długoterminowej perspektywie bez wątpienia niesie ze sobą szereg korzyści.

Koszty związane z wynajmem

            Głównym argumentem, który przemawia za tym, aby zainwestować w nieruchomość jest uniknięcie kosztów najmu. Środki comiesięcznie przeznaczane na wynajem lokalu przedsiębiorca może rozdysponować na inne cele związane z funkcjonowaniem firmy lub chociażby spłatę pożyczki, którą zaciągnął na zakup nieruchomości.

Amortyzacja

            Amortyzacja to kolejna kluczowa kwestia, o której warto wspomnieć przy okazji tematu nabycia nieruchomości. Termin ten oznacza możliwość wliczenia wartości zakupionego budynku w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Tym sposobem, następuje znaczące obniżenie wysokości podatku dochodowego.

Nakłady na prace wykończeniowe w kosztach podatkowych

            Zakup nieruchomości często wiąże się z remontem bądź kosztami, które muszą zostać poniesione na jego wykończenie, a w następnej kolejności na urządzenie oraz umeblowanie. Również te poniesione wydatki można rozliczyć jako koszty podatkowe wpływając tym samym na obniżenie podatku.

Koszty firmowe

            W odniesieniu do kosztów firmowych związanych z zakupem nieruchomości należy wspomnieć o podatku od nieruchomości i podatkach gruntowych. Ponadto odliczeniom od podatku dochodowego, czy też VAT, mogą również podlegać wszelkie rachunki bieżące związane z jej użytkowaniem.

            Inwestycja w nieruchomość to niewątpliwie duża transakcja finansowa wymagająca nie tylko gruntownych przemyśleń, ale i środków pieniężnych. Dlatego też, wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom i oczekiwaniom Podkarpacki Fundusz Rozwoju Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Rzeszowie w ramach swojej oferty proponuje pożyczkę hipoteczną w ramach, której istnieje możliwość zakupu nieruchomości komercyjnych na terenie województwa podkarpackiego. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami pożyczki na naszej stronie internetowej w zakładce OFERTA

Wszelkie prawa zastrzeżone PFR 2017
Fundusz pożyczkowy dla firm w Rzeszowie
Realizacja: Argonium.pl
opinie o współpracy
Sprawdź opinie klientów
korzystających z pomocy
Podkarpackiego Funduszu Rozwoju
Firma Kon-TEC
Firma Kon-TEC w ciągu pięciu lat obecności na rynku dostarczyła już ponad 1000 klientom...
więcej